Z historii przedszkola:
Przedszkole Publiczne Nr2 w Opolu założone zostało w 1954 roku.
Organizacja placówki wymagała wielkiego wysiłku i zaangażowania ze strony pierwszej wówczas kierowniczki p. Anieli Kwiatkowskiej. Kompletowano pomoce dydaktyczne oraz najpotrzebniejszy sprzęt: krzesła, stoliki, szafy. Z dnia na dzień przybywało coraz więcej dzieci. Przedszkole się zmieniało. Zmieniała się też kadra kierownicza. Po pani Kwiatkowskiej placówką kierowały kolejno p. Dorota Biedak, p. Maria Grycan, p. Elżbieta Tkoczyk, oraz p. Bogumiła Mucha (do 1996 roku). W 1997 roku dyrektorem przedszkola została pani Lucyna Żukowska i pozostaje nią nadal.
Budynek przedszkola wybudowany w latach 50-siątych wymagał stałej troski, aby dzieci miło, przyjemnie i bezpiecznie spędzały tutaj czas.
Dzięki zrozumieniu i dobrej współpracy z władzami lokalnymi były zawsze zapewnione środki na niezbędne remonty i modyfikacje.
Historia przedszkola przejrzyście pokazana jest w prowadzonych kronikach placówki.
Ważne jest to, że przedszkole mieści się w tym samym budynku od 1954 roku i mimo niewielkich modernizacji nadal zachowało swój pierwotny kształt architektoniczny.
Proces edukacyjny w naszym przedszkolu ukierunkowany jest na osiągnięcie gotowości do podjęcia nauki w szkole. W przypadku rozpoznanych trudności i deficytów placówka zapewnia zajęcia wspomagające i korygujące rozwój dziecka, bądź wczesną interwencję specjalistyczną.
W przedszkolu dzieci uczą się samodzielności i zdrowego trybu życia w przyjaznych relacjach ze środowiskiem przyrodniczym. Kadra pedagogiczna kształtuje kompetencje społeczne, dzieci uczą się odróżniać dobro od zła.
Nauczyciele stosują nowoczesne metody i formy pracy ukierunkowane na twórczy i oraz aktywny sposób osiągania sukcesów rozwojowych. Wykorzystują różnorodne zabawy oraz działalność plastyczno-muzyczną. Placówka oferuje zajęcia prowadzone między innymi w Centrum Nauk Przyrodniczych, rozbudzające zainteresowania techniczno-naukowe, jak również inne formy, które są takie, jakie są oczekiwania dzieci oraz rodziców. Przedszkole współdziała z rodzicami i środowiskiem.
W naszym przedszkolu dziecięcy śmiech zagościł 60 lat temu. W środowisku cieszymy się dobrą opinią, Świadczyć może o tym chociażby fakt, że w naszym przedszkolu dzieci nigdy nie brakuje, wręcz przeciwnie, rodzice uważają, że tych miejsc jest za mało Jest to zasługa całego personelu, który stworzył i tworzy nadal przedszkole, które nie jest bajką, lecz przytulnym, ciepłym i serdecznym światem. Światem, w którym dziecko doświadcza tego co dobre i uczy się tego co mądre.
Najważniejsze wydarzenia:
Certyfikat 00038 obowiązuje od 2010 roku do 2015 roku.
Ciekawe inicjatywy:
Przedszkole Publiczne Nr2 uczestniczyło w kilku ciekawych projektach odnosząc sukcesy w postaci certyfikatów, nagrodzonych miejsc, dyplomów, wyróżnień i podziękowań.
Placówka otrzymała min. certyfikat uczestnictwa w projekcie edukacji regionalnej ,,Opole moje miasto-Mały Opolanin” i dyplom za najciekawszą pracę plastyczną związaną tematycznie z projektem. Nasi wychowankowie uczestniczyli również w projektach:
- ,,Z dzieckiem w świat wartości” organizowanym przez Miejska Bibliotekę Publiczną Oddział Dziecięcy w Opolu.
- ,,Teatralne ABC” to projekt, który trwał przez cały 2012 i 2013 rok, obejmujący zajęcia z muzyki, plastyki i teatralne. Projekt zakończył się spektaklem teatralnym, w którym grały dzieci w wykonanych przez siebie, własnoręcznie strojach i maskach. Spektakl dedykowany był Mamom i Tatom w ,,Dniu Rodziny”.
- ,,Już małe dziecko wie”,, projekt edukacyjny, w ramach którego z bardzo dobrym skutkiem zbieramy nadal plastikowe nakrętki ,by pomóc potrzebującym..
- dyrektor przedszkola pani Lucyna Żukowska otrzymała podziękowanie za inspiratorską postawę oraz realizację innowacyjnych ,nowatorskich projektów edukacyjnych oraz promocję przedszkola i miasta Opola
- ,,Zielone przedszkole - Istebna”- ten projekt realizowany jest od 2010 roku i trwa nadal.
Istebna jest miejscowością wypoczynkową, malowniczo wkomponowaną w tło pięknych gór Beskidu Śląskiego .Dostojność gór, piękna bujność i zieloność lasów świerkowych oraz bliskość rzeki Olzy zachęciły nas do zorganizowania tam ,,zielonego przedszkola”. Celem naszych wypraw jest:
- poznanie piękna krajobrazu Beskidu Śląskiego
- zdobycie w bezpośrednim kontakcie z naturą odporności zdrowotnej oraz naturalne
inhalacje w lasach świerkowych
- zapoznanie z wiadomościami na temat fauny i flory obszaru górskiego
- poznanie tradycji: folkloru i historii regionu beskidzkiego.
Warunkiem udanej wyprawy jest przede wszystkim stworzenie bezstresowej atmosfery rozstania się dziecka z domem rodzinnym, rodzicami na okres 4-5 dni.
Pobyt dzieci ,,na zielonym przedszkolu” uatrakcyjniany jest poprzez min. całodzienną wycieczkę z przewodnikiem, podczas której zwiedzany jest: Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Istebnej, następnie taki sam ośrodek DW ,,Leśnik w Ustroniu-Jaszowcu, Kolejny etap wycieczki, to zwiedzanie ,,Kurnej chaty” znanego gawędziarza i muzyka ludowego -Jana Kawuloka .Wystawa koronek w Koniakowie, to następny punkt wyprawy. Zwiedzamy również stocznię narciarską i zaporę wodną. Całodzienny rajd dolinami Wisły kończy dojście do Wisły Centrum, gdzie po przejażdżce kolejką turystyczną odpoczywamy w parku i bawimy się na placu rekreacyjnym. Kolejny dzień zaplanowany był na zwiedzanie wspaniałego zabytkowego kościoła pod wezwaniem Dobrego Pasterza w Istebnej Centrum oraz Ośrodka Sportów Konnych w Ochabach. Nie zabrakło również pokazu sokolników, wędrówki po Dziecięcym Parku Rozrywki oraz zabawy na przepięknym placu zabaw.
Każdy następny wyjazd obfituje w dodatkowe atrakcje.
Wybieraliśmy się również na spacery nad rzekę i do lasu. Dzieci rzucały do wody kamienie tzw. ,,kaczki” oraz spacerowały bosymi stopami po kamieniach w wodzie (akupresura),w lesie wdychały świeże i czyste powietrze o świerkowym zapachu .Nie brakowało również grilla z kiełbaskami oraz zabaw ruchowych i tanecznych przy muzyce z udziałem Lesia Truskawki. A na zakończenie pobytu, oczywiście piżmowa dyskoteka .
Wyprawy takie wymagają od opiekunów wiele zaangażowania i odpowiedzialności, nagrodą za wysiłek jest zadowolenie dzieci oraz rodziców.
Nasze sukcesy odzwierciedlają również otrzymywane dyplomy.
Dyplom uznania otrzymały nauczycielki min za udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym ,,Mieszkańcy Bałtyku” uczestniczącym w ogólnopolskim projekcie ,,Optymistyczne Przedszkole’’
Dyplomy placówka otrzymała również między innymi za udział w:
Liczne podziękowania, to również miara naszych sukcesów. I tak min.:
Nie sposób wymienić wszystkie wydarzenia, wszystkie ciekawe inicjatywy, dyplomy, nagrody, podziękowania. Ale wszystkie one zapisane są skrzętnie na kartach kroniki przedszkolnej, która już w tej chwili liczy sobie kilka tomów, a rozwieszone na ścianach dyplomy skłaniają do refleksji. Zainteresowanych serdecznie zapraszamy zarówno do obejrzenia tych ostatnich, jak również do obejrzenia historii naszego przedszkola zamkniętej w jej kronikach.